Par Mariannas Volkovas un Zandas Gustes darbu izstādi “I was born and grew up in the Baltic marshland” mākslas galerijā “CUT ART”

Kultūras un mākslas aktualitātes Jūn 13, 2024 No Comments

Rīgas jūgendstila sirdī jau kādu laiku atrodas “CUT ART” mākslas galerija. Līdz 15. jūnijam apmeklētājiem ir iespēja izzināt un aplūkot divu mākslinieču – Mariannas Volkovas un Zandas Gustes darbu izstādi “I was born and grew up in the Baltic marshland” jeb “Esmu dzimis un uzaudzis Baltijas purvā”.

Abas izstādes mākslinieces ir meklējušas kopīgo sasaisti starp Baltijas jūru un dzejnieku, Nobela prēmijas laureātu Josifu Brodski. Marianna Volkova, caur fotogrāfijām ir radījusi plašu un daudzpusīgu izklāstu par dzejnieku – viņa dzīvi un personību brieduma gados. Fotogrāfe Brodski iemūžinājusi laikā, kad abi bijuši Ņujorkā. Sarežģīto un lirisko personību mēs redzam vitalitātes un dažādu emociju pilnu. Dokumentālie portreti parāda Brodski dažādos ikdienas mirkļos. Kādā intervijā dzejnieks atzinies, ja par kaut ko viņš nākamajā dzīvē arī vēlas būt, tad tikai par kaķi – ar garām ūsām un asti. Arī Volkovas sēpijas fotogrāfijās mēs Brodski vērojam kā nepieradināmo, sava ceļa gājēju, kā kaķi, kuru nedrīkst glaudīt pret spalvu. Izstādes konceptuāli kopīgā saistviela meklēta caur netveramo, ar liriskām sajūtām par jūru, dzejnieku, dzeju un Baltijas mitrājiem. “I was born and grew up in the Baltic marshland” ir Brodska dzejas rindiņa, kura kalpo kā izstādes vadmotīvs.

Bez fotogrāfijām izstādē ir aplūkojami interjera dizaineres Zandas Gustes darbi, kuri tapuši iedvesmojoties no Latvijas piejūras ainavām. Masīvi, minimālisma stilā ieturēti ciļņi, ar dažādām faktūrām reflektē par daudzveidīgām dabas formām.  Izstādes aprakstā, minēts, ka pati māksliniece sevi identificē ar jūru, rodot mierinājumu un spēku tās mainīgajos paisumos. Arī Brodskim nozīmīgs bija ūdens tuvums. Taču tuvāka par Baltijas jūru, viņam vienmēr bija Venēcija.

Izstādes kuratori Viktorija Zaiceva un Vlads Ogajs saikni starp Zandas Gustes minimālismu un Mariannas Volkovas fotogrāfijām ar Brodski, izveidojuši balstoties uz estētisko un emocionālo īpašību interpretācijām, aicinot diskutēt par cilvēka un dabas attiecībām. Vai viņiem tas ir izdevies? Aicinu izstādes apmeklētājus pašiem personīgi radīt savus savienojumus ar izstādē skatāmajiem darbiem.

Raksta foto autore: Laima Šmiukše

Laima

Atbildēt

Mēs izmantojam sīkdatnes un citas izsekošanas tehnoloģijas, lai uzlabotu Jūsu pārlūkošanas pieredzi mūsu vietnē, parādītu Jums personalizētu saturu un mērķētas reklāmas, analizētu mūsu vietnes datplūsmu un saprastu, no kurienes nāk mūsu apmeklētāji.