“Vasaras karstākā izstāde.” Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstādes “Iekāres vārdā” apskats.

Kultūras un mākslas aktualitātes Jūn 03, 2024 No Comments

Jau vairāk kā mēnesi apskatei un izziņai ir pieejama, nekautrēšos teikt, šīs vasaras kaislīgākā izstāde “Iekāres vārdā”. Līdz 28. jūlijam pieaugušajiem ir iespēja apmeklēt izstādi Latvijas Nacionālā mākslas muzejā, kas paplašina un atklāj seksualitātes, erotikas un jutekliskuma tēmu daudzveidību Baltijas vizuālās mākslas vēsturē un mūsdienās.

Izstādes kuratori Līna Birzaka-Priekule, Laura Brokāne un Igors Gubenko ir izvērsuši un plaši iztirzājuši iekāres fenomenu un seksualitātes plašās šķautnes. Ekspozīcijā ir pārstāvēti 20. gadsimta un mūsdienu autoru darbi. Jāuzsver, ka daudzi mākslinieki piedalās ar pasūtītiem, speciāli radītiem darbiem priekš izstādes. Seksualitātes daudzpusīgās interpretācijas ir skatāmas glezniecības, grafikas, fotogrāfijas, tēlniecības, instalācijas un video mākslas darbos.

Sabiedrībā seksualitāte joprojām ir viena no neērtajām tēmām. Pirmo reizi Latvijas mākslas izstāžu arēnā ir tik plaši reprezentēta Baltijas kvīru māksla, kura demonstrē iekļaujošās sabiedrības domāšanu un atvērtību. Sevišķs fokuss ir pievērsts sievietes ķermeņa objektivizēšanai un sievietes kā dzimuma pieredzei. Seksuālo prakšu daudzveidība mākslas darbos ir parādīta tēlaini un intīmi. Šī izstāde ir atgādinājums un vienlaikus pieņemošs akts, ka sabiedrībā ir grupas, kuras identificējas un iekāro citādāk. Kuratori intervijā Latvijas Radio 1 akcentē, ka šī dažādības atpazīšana un pieņemšana ir brīvas un demokrātiskas sabiedrības pamatakmens.[1] Jutekliskuma un intimitātes pieredzes ir atainotas  un dokumentētas kopš mākslas pirmsākumiem. Pamatinstinkti un seksualitāte ir tēma, kura mākslinieku darbos nereti atspoguļojas tēlaini, reizēm pat simbolisku vēstījumu. Izstādē “Iekāres vārdā” burtiski un pārnestā nozīmē skatītājam tiek piedāvāta plaša tematisko atzaru izziņa. Atklātība, godīgums pret sevi un citiem, pieņemšana un apzināšanās ir sajūtu spektrs, kurš skatītāju pārsteidz, mulsina un aizkustina.

No LNMM krājuma ekspozīcijā izcelti Viļņa Zābera, Rolanda Kaņepa, Viktorijas Pelšes, Rasmas Bruzītes, Artas Dumpes, Katrīnas Neiburgas, Birutas Baumanes, Felicitas Pauļukas, Hildas Vīkas, Daigas Grantiņas, Amandas Ziemeles, Sigismunda Vidberga, Romualda Getaiša, Laimoņa Blumberga, Rūdolfa Aldera, Ēvī Upenieces, Ellas Leimanes, Tālivalža Gaumiga, Igora Vasiļjeva, Gaidas Grundbergas, Borisa Bērziņa, Monikas Baueres, Taņ Le Konga, Arņa Balčus, Josifa Elgurta, Rūsiņa Rozītes, Kārļa Zemdegas, Konstantīna Rončevska, Voldemāra Treja, Burkarda Dzeņa, Guntara Zvaigznes, Gustava Šķiltera, Dainas Riņķes, Kristiana Brektes un citu autoru darbi. Izstādē iekļauti arī mākslas darbi no citām institūcijām un privātkolekcijām, piemēram, Daces Džeriņas, Ingrīdas Pičukānes, Vikas Ekstas, Ingas Melderes, Rasas Jansones, Aleksandra Apsīša, Ādolfa Zārdiņa, Vladimira Glušenkova, Gunāra Vīndedža, Annas-Stīnas Treumundas, Ivara Grāvleja, Jura Dimitera, Visvalža Ziediņa, Andra Grinberga, Annas Dzērves, Baibas Vegeres, Rūtas Kreicas, Brendas Jansones, Kārļa Vītola, Marka Raidperes, Veronikas (Veras) Šleivītes, Diānas Tamanes, Jānusa Sammas, Kristas Zutes, Mares Trallas, Adoma Danseviča, Aijas Poles, Andra Kaļiņina, Sabīnes Verneres, Frančeskas Kirkes, Janinas Sabaļauskaites veikums. Jaundarbus īpaši ekspozīcijai veidojuši mākslinieki Anna Malicka, Skuja Braden, Konstantīns Žukovs, Mētra Saberova, Aksels Bruks, Annemarija Gulbe, Krišjānis Elviks un Anna Ansone, Ksenija Tarasova, Atis Jākobsons, Rasa Jansone.

Izstādes apmeklējumam ir vecuma ierobežojums 18 +. Pieaugušie, kas apmeklē izstādi kopā ar bērniem uzņemas pilnu atbildību par ekspozīcijas satura iespējamo ietekmi uz bērniem. Ieeja līdz 18 gadiem tikai pieaugušo pavadībā.

Raksta autore: Laima Šmiukše

Fotogrāfiju autors: Kaspars Teilāns


[1] https://lr1.lsm.lv/lv/raksts/kulturas-rondo/izstade-iekares-varda-atklaj-seksualitates-un-jutekliskuma-temu-.a191070/

Laima

Atbildēt

Mēs izmantojam sīkdatnes un citas izsekošanas tehnoloģijas, lai uzlabotu Jūsu pārlūkošanas pieredzi mūsu vietnē, parādītu Jums personalizētu saturu un mērķētas reklāmas, analizētu mūsu vietnes datplūsmu un saprastu, no kurienes nāk mūsu apmeklētāji.