Sievietes maigā un jutekliskā daba. Par izstādi “Liktenīgā sieviete” muzejā “Rīgas jūgendstila centrs”

Kultūras un mākslas aktualitātes Mai 20, 2024 No Comments

Femme fatale ir noslēpumainas, skaistas un pavedinošas sievietes tēls, kuras valdzinājums apžilbina viņas pielūdzējus. Šāda liktenīgā sieviete literatūrā, mākslā un kino ir bieži apspēlēts tēls.  Apzīmējums “Femme fatale” ir spēcīgs arhetips, caur kuru var izsekot liktenīgās sievietes tēla attīstībai un izmaiņām.  Šāda sieviete vienmēr spēj apburt ar savu skaistumu un šarmu. Liktenīgās sievietes mākslā nereti izraisa traģēdijas. Viņu valdzinājuma skartie reizēm neizskaidrojamu iemeslu dēļ bez šīs sievietes nevar dzīvot, naktīs nevar aizmigt un ir gatavi uz visneprātīgāko rīcību. Līdz 25.maijam muzejā “Rīgas Jūgendstila centrs” ir aplūkojama izstāde, kura iepazīstina ar Femme fatale jeb liktenīgās sievietes atveidojumu jūgendstila mākslā.

Jūgendstila sieviete bieži tiek attēlota kā eleganta, laikmetīga dāma ar izteiksmīgu seju un garu, plīvojošu matu frizūru. Šīs sievietes bieži ir tērptas ziediem rotātas jūgendstila cepures un kleitās ar vijīgiem, ornamentāliem rakstiem. Jūgendstila periodā sievietes tēls ir glorificēts, viņa ir mistērijas apvīta būtne ar ārkārtīgi sievišķīgām un idealizētām formām. Slaida, nereti puskaila vai kaila nimfa ir mākslinieku daiļradē iecienīts motīvs. Izstādē šo sievietes veidolu var sastapt portretētu jūgendstila rotās, gleznās, grāmatu grafikā, traukos, interjera priekšmetos, litogrāfijās, fotogrāfijās un zīmējumos.

Šī perioda liktenīgā sieviete ir augsto aprindu dāma – aristokrātiska, majestātiska, pavedinoša, mitoloģiska būtne. Daudzšķautnainais sievietes tēls atspoguļojas smalkos porcelāna šķīvjos, vāzēs un servīzēs. Smalki, teju lunkani sieviešu ķermeņi ir “izvīti” vizītkaršu šķīvjos, dekoratīvos metāla izstrādājumos un pārtikas iepakojumu etiķetēs. Sieviete parādās kā reklāmas seja uz cepumu un kafijas uzglabāšanas kārbām. Pārsātināti romantizētais un estetizētais sievietes tēls jūgendstila periodā ieņem būtisku un nozīmīgu lomu. Dabas elementi nereti saplūst ar sievietes ķermeni, radot plašas interpretācijas jūgendstila sievietes mistēriju pilnajai būtībai. Izstāde “Liktenīgā sieviete” ir oda sievietes valdzinājuma spēkam. Šī sieviete mūsdienu vērojumam varētu šķist kā neticama teiksma. Tomēr es ieteiktu šo izstādi izbaudīt kā vizuālu atgādinājumu par sievietes maigo un juteklisko dabu.

Raksta un fotogrāfiju autore: Laima Šmiukše

Laima

Atbildēt

Mēs izmantojam sīkdatnes un citas izsekošanas tehnoloģijas, lai uzlabotu Jūsu pārlūkošanas pieredzi mūsu vietnē, parādītu Jums personalizētu saturu un mērķētas reklāmas, analizētu mūsu vietnes datplūsmu un saprastu, no kurienes nāk mūsu apmeklētāji.