Iemūžināt dzīvi. Par Rūtas Kalmukas izstādi Saiknes galerijā ISSP.

Kultūras un mākslas aktualitātes Apr 24, 2024 No Comments

Ja viena cilvēki dzīvi skata no malas, tā ir apvīta ar attiecību tīklojumiem. Visas dzīves garumā tiek izdzīvoti dažādi attiecību līkloči ar draugiem, mīļotajiem, vecākiem un bērniem. Šīs daudzveidīgās lomas veido cilvēka identitāti. ISSP galerijā līdz 9.maijam ir iespēja aplūkot Rūtas Kalmukas izstādi “Saiknes”, kurā māksliniece piedāvā iepazīt un izzināt viņas personīgās saiknes ar ģimeni, dabu un mājām pie upes.

Izstāde “Saiknes” ir Kalmukas ģimenes un viņas pašas personīgs stāsts, kurš atklāj sievietes dzīvi dažādās lomās, atgādinot cik būtiski ir nepazaudēt pašai sevi. Kalmuka vairāku gadu garumā dokumentē savu ģimeni un mājas, atspoguļojot ciešās saiknes ar apkārtējo dabu un notikumiem, kurus caurvij savstarpējās attiecības. Lielformāta melnbaltās fotogrāfijās mēs redzam ikdienišķus un sadzīviskus mirkļus no privātās dzīves. Viss ir savstarpēji saistīts. Māksliniece un portretētie tuvinieki ir apkārtējās dabas ieskauti. Saule glāsta mīļo ķermeņus, ābele bagātīgi izzied pavasari, upe nemitīgi mainās un dzīve rit. Kalmuka šajā fotogrāfiju sērijā atklāj sievietes spēju vienas dzīves laikā izdzīvot vairākas lomas – meitu, sievu un māti, akcentējot un nepazaudējot savu personīgo identitāti, tostarp, mākslinieci sevī. Šī sieviete – māksliniece ir vērotāja, kura ar fotokameru iemūžina savu apkārtējo dzīvi. Izstādei īpašu noskaņu rada pavadošs audio ieraksts, kurš tapis sadarbībā ar Maiklu Holandu (Michael Holland) Kalmukas ģimenes mājā.

Rūta Kalmuka ir fotogrāfe. Fotomākslai sāka pievērsties 1992.gadā Tehniskās jaunrades namā “Annas 2” pie meistara Andreja Granta, kurš iedvesmoja un sniedza dziļu izpratni par fotogrāfiju un tās vizuālo valodu. Kalmuka šajā medijā strādā vairāk kā 20 gadus. Šobrīd Kalmuku aizrauj analogā fotogrāfija un lielformāta tehnika. Viņas interešu lokā ir vēsturiskie fotogrāfijas procesi. Māksliniece ir bijušas trīs personālizstādes, ir piedalījusies vairākās grupu izstādēs Latvijā un ārzemēs. Profesionāli sadarbojusies ar daudziem drukātajiem izdevumiem – žurnāliem “Santa”, “Dienas Žurnāliem”, “Rīgas Balsi”, “Neatkarīgo Rīta Avīzi”, žurnālu “Ir” – taču personīgā lietošanā apzināti nav ieviesusi digitālo fotoaparātu.

Raksta un fotogrāfiju autore: Laima Šmiukše

Laima

Atbildēt

Mēs izmantojam sīkdatnes un citas izsekošanas tehnoloģijas, lai uzlabotu Jūsu pārlūkošanas pieredzi mūsu vietnē, parādītu Jums personalizētu saturu un mērķētas reklāmas, analizētu mūsu vietnes datplūsmu un saprastu, no kurienes nāk mūsu apmeklētāji.