Par ko runā akmeņi “MishMash” personālizstādē “Akmensrockstein” ?

Kultūras un mākslas aktualitātes Mar 25, 2024 No Comments

Pilsētā klīda runas, ka Lāčplēša ielā var apskatīt akmeņu izstādi. Neviļus atcerējos, ka maniem draugiem – Rūdim (9 gadi) un Violai (33 gadi) patīk un aizrauj akmeņi. Sarunājām, ka skolēnu brīvdienās satiksimies un aiziesim aplūkot šos akmeņus dzīvē.

Kā liecina sociālie tīkli, gandrīz gadu Rīgas mākslas galeriju loku papildina jauna, laikmetīgās mākslas galerija “Maxim Boxer Gallery”, kura atrodas Lāčplēša ielā 48. Pats nosaukums jau atklāj un apliecina, ka galerijas īpašnieks un kurators ir Maksims Boksers, kurš ar izstādēm paša izveidotā mākslas telpā, aicina apmeklētājus pievienoties starptautiskai sarunai par mākslu un tās izteiksmes līdzekļiem.

Jāatzīstas, ka ne es, ne mani draugi nebija iepriekš izlasījuši izstādes aprakstu un mēs domājām, ka ejam skatīties uz īstiem akmeņiem. Akmeņi tiešām bija kā īsti, bet tomēr uzgleznoti uz papīra. Lai gan sākumā mēs bijām nedaudz vīlušies par akmeņu īstumu, vēlāk mēs aizrāvāmies un meklējām savus mīļākos akmeņus. Daži no akmeņiem atgādināja desiņas un kartupeļus, bija arī papaija, saldais kartupelis, riekstu ķirbis, pupiņa, maizīte un citiem ēdieniem līdzīgi akmeņi. Ne mazsvarīgi ir pieminēt, ka pēc izstādes mēs – trīs draugi, devāmies uz iecienīto “franču kafejnīcu”. Bet par visu pēc kārtas.

Galerijas īpašnieks un izstāžu kurators Maksims Boksers mūs apgaismoja un izstāstīja stāstus par mākslinieku dueta “MishMash”[1] radošajiem projektiem. “MishMash” ir Miša (1968) un Maša (1977), vīrs un sieva, mākslinieku pāris, kuri savu radošo darbību ir nosaukuši apvienojot savus vārdus. Viņi savā mākslinieciskajā izpausmē mēģina pievērst uzmanību cilvēka dabiskajai būtībai.

Izstādes nosaukums “Akmensrockstein” ir vācu, angļu un latviešu valodas “akmens” tulkojumu apvienojums. Ekspozīcijā ir izstādīti trīs projekti, kuros liela nozīme ir akmeņiem, vismaz burtiski.

Darbu sērija “Akmens” sastāv no 180 akmeņu ilustrācijām. “MishMash” šajā darbu sērijā personiski dalās ar piedzīvoto. Deviņdesmit no ilustrētajiem akmeņiem, kuri izkārtoti uz papīra paneļa, simbolizē saņemtās Eiropas Savienības uzturēšanās atļaujas periodu. Bet atlikušie deviņdesmit, kuri skatāmi uz pretējās sienas, parāda apturētās vīzas gaidīšanas dienas.

Savukārt sērija “Rock”, manuprāt, ir romantiskākais stāts, kurš realizējies mākslā no pēdējā laikā dzirdētajiem. Šie darbi tapuši laikā, kad abi mākslinieki bija šķirti pret pašu gribu. Miša, teju kā mīlestības vēstules, Mašai sūtīja akmeņu aprakstus, ar vārdiem portretēja atrastos akmeņus un deva tiem vārdus. Tikmēr Maša pēc izlasītā radīja akmeņu portretus.  Galu galā viss realizējās aizraujošā stāstu un ilustrāciju sērijā, kurā katram portretējam akmenim līdzās ir arī fotogrāfija ar īsto akmeni, kurš bija pirmavots Mišas stāstu iedvesmai.

Ekspozīcijas centrālo uzmanību, protams, nolaupa instalācija “Stein”, ar kuru mākslinieki lakoniski atspoguļo pasaules kārtības attēlojumu.

“MishMash” mākslas cilvēcīgums un lirisms atraisa vēlmi ļauties un uzticēties, jo mākslinieki dalās ar nejaušiem elementiem – šajā gadījumā akmeņiem, kuriem piešķirta dziļa, personiska nozīme. Lai gan abu mākslinieku radošās darbības nosaukums “MishMash” daudzās valodās nozīmē jucekli un apjukumu, atnākot uz šo izstādi mēs sastapām gluži pretējo – skaidrību mākslas lirikā, koncepcijā un dziļi simpātisku cilvēciskumu.

Abi mani izstādes kompanjoni atzina, ka bija vērtīgi atnākt apskatīties “akmeņus”, pat, ja tie nebija īsti. Rūdis vērtēja izstādi kā normālu izstādi un Viola noteica, ka apzināti nevienam neteiks, ka šie akmeņi nav īsti, lai katrs pats atnāk un ierauga to citādo īstumu. Tālāk mūsu vēlā pēcpusdienas tikšanās kulminējās ar iepriekš pieminēto kafejnīcu.

Autore: Laima Šmiukše

Izstāde apskatāma līdz 29. martam “Maxim Boxer Gallery”, Rīgā, Lāčplēša ielā 48


[1] “MishmMash” ir mākslinieku pāris – Miša Leikins (1968) un Maša Sumnina (1977). Miša Leikins absolvējis Maskavas Arhitektūras institūtu (1994), Maša Sumņina absolvējusi Poligrāfijas institūtu (2021). Abi mākslinieki kopā sadarbojas kopš 2021.gada. “MishMash” māksla izceļas ar ciešu mākslas robežu izpēti, kas mantota no Maskavas romantiskā konceptuālisma kustības pārstāvjiem.

Laima

Atbildēt

Mēs izmantojam sīkdatnes un citas izsekošanas tehnoloģijas, lai uzlabotu Jūsu pārlūkošanas pieredzi mūsu vietnē, parādītu Jums personalizētu saturu un mērķētas reklāmas, analizētu mūsu vietnes datplūsmu un saprastu, no kurienes nāk mūsu apmeklētāji.