Meistara un rotu nēsātāja attiecības. Par Rotu mākslas biedrības izstādi “Skārien-jūtīgs” Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā

Kultūras un mākslas aktualitātes Mar 06, 2024 No Comments

Rotas un rotāšanās ir tikpat sena kā cilvēce.  Cauri gadsimtiem rotām ir piedēvēta ne tikai dekoratīva, bet arī  enerģētiska, ļoti personiska un intīma nozīme. Dažādos laika periodos ir pastāvējusi dažāda rotaslietu etiķete un nēsāšanas noteikumi. Rotaslietas ir izmantotas, lai izceltu personību un tās ir mainījušās atbilstoši laikmeta tendencēm. Šobrīd rotaslietu valkāšanā ir absolūta brīvība un katrs pats, atbilstoši savam dzīvesveidam, stāvoklim sabiedrībā vai personīgajām vēlmēm, izvēlas sev atbilstošus aksesuārus.

No 2024. gada 8. februāra līdz 21. aprīlim Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā  var iegrimt detalizētā, smalkā un oriģinālā pasaulē, aplūkojot vērienīgu Rotu mākslas biedrības izstādi “Skārien-jūtīgs”, kurā 23 autoru rotas atklāj attiecībās ar to īpašniekiem. Šeit var izzināt un apbrīnot dažādu paaudžu un mākslinieku rokrakstu plašo diapazonu, vēršot uzmanību uz meistara un rotu nēsātāja attiecībām.

Izstādes grafiskās identitātes simbols ir pirksta nospiedums, kas simbolizē mākslinieku un rotas nēsātāja pieskārienu rotai. Šīs savstarpējās attiecības starp rotas radītāju un tās valkātāju ir galvenais izstādes vadmotīvs. Ekspozīcija iepazīstina ar 23 stāstiem, kuri tiek izstāstīti caur oriģināliem jaundarbiem – rotām, mākslinieka radošo pieredzi un rotu īpašnieku. Rotu maģiju, mūsdienīgu izteiksmes līdzekļu daudzveidību un dažādu materiālu simbiozi atklāj izstāde “Skārien-jūtīgs”. Ar jūtīgu pietāti pret katru mākslinieku, scenogrāfe Ilze Ķēniņa ir parūpējusies par telpas iekārtojumu, kurā ikviens apmeklētājs brīvprātīgi tiek ievadīts plašajā rotu mākslas pasaulē. Līdzās autordarbiem izvietoti fotogrāfa Mārtiņa Cīruļa iemūžinātie portreti, kuros redzam rotu īpašniekus ar savām rotām. Paralēli ir dzirdama Pētera Pāsa skaņu instalācija, kas caur audio fragmentiem atklāj rotu tapšanas procesu un rotu nēsātāju domas.

Rotu mākslinieces Annas Faniginas brošu kolekcija “FRAGMENTA” ir pirmā, kas sagaida rotu valdzinājuma skartos apmeklētājus. Viņas  mākslinieciskais rokraksts ir smalks, precīzs, ar tīrām līnijām, dzidrumu un gaisīgumu. Šī brošu kolekcija ir veltījums klasiskās filoloģijas profesorei Ilzei Rūmniece.

Vieglas dzīves un skaistuma nozīmi caur dārgakmeņiem un lakoniskām, ģeometriskām formām, akcentē Andra Laudera rotu kolekcija “Viegli”. Gunta Laudera rotas ir mākslas darbi, kas izceļas ar savu unikālo stilu un izsmalcinātību. Detalizētā izpildījumā rūpīgi izvēlēti dārgakmeņi veido harmoniskas kompozīcijas. Turpretī Gintas Grūbes rotu kolekcija “Roturīki” provocē un liek apšaubīt rotu klasiskās vērtības  un sabiedrības uzskatus.

Izstādē piedalās Rotu mākslas biedrības dalībnieki:

Māris Auniņš, Jānis Brants, Valdis Brože, Vladislavs Čistjakovs, Anna Fanigina, Ginta Grūbe, Aleksandra Federika Krastiņa, Andris Lauders, Guntis Lauders, Una Mikuda, Rasma Pušpure, Pēteris Ripa, Mārīte Rudzāte, Anita Savicka, Laura Selecka, Gints Strēlis, Jelizaveta Suska, Daria Svirel, Māris Šustiņš, Paula Treimane, Zane Vilka, Jānis Vilks, Maija Vītola-Zitmane

Raksta autore: Laima Šmiukše

Foto no izstādes: Kaspars Teilāns

Laima

Atbildēt

Mēs izmantojam sīkdatnes un citas izsekošanas tehnoloģijas, lai uzlabotu Jūsu pārlūkošanas pieredzi mūsu vietnē, parādītu Jums personalizētu saturu un mērķētas reklāmas, analizētu mūsu vietnes datplūsmu un saprastu, no kurienes nāk mūsu apmeklētāji.