Izstāde tiem, kuru sirdis alkst pēc mīlestības un skaistuma vizuālā valdzinājuma. Par Līgas Ķempes izstādi “Venus” izdevniecības kultūrtelpā “Aminori”

Kultūras un mākslas aktualitātes Feb 22, 2024 No Comments

Tiem, kuriem sirdis alkst pēc mīlestības un skaistuma vizuālā valdzinājuma, līdz 2024. gada 14. martam tas ir jāiet meklēt un ieraudzīt Līgas Ķempes izstādē “Venus”, izdevniecības “Aminori” kultūrtelpā.

Sengrieķu Afrodītes un romiešu Venēras tēla interpretācija mākslā notiek jau vairākus gadu tūkstošus. Sākotnēji Venēru vairāk uzskatīja par dārzu un debesu dievieti, kura nes lietu, lai daba veldzētos, bet vēlāk viņa kļuva arī par skaistuma un mīlas dievieti. Mīts par skaistuma un mīlas dievieti ir iedvesmojis daudzus māksliniekus, tādējādi balstoties uz šo mītu, dažādos laikmetos ir tikuši iemūžināti katram periodam atbilstošie skaistuma ideāli, sekojot stilistiskajiem virzieniem un novitātēm konkrētajā laika posmā.

Gleznotāja Līga Ķempe iedvesmu savām gleznu modelēm ir atradusi Rietumeiropas glezniecības meistaru ikoniskajos darbos. Māksliniece ar augstu tehnisku meistarību glezniecībā apvieno klasiskās tradīcijas ar laikmetīgiem elementiem. Darbiem raksturīga skaidra kompozīcija, pārdomātas detaļas un tēliem piemīt plastiska izteiksme. Izstādes Venēras ir nopietnas, pavedinošas un bērnišķīgas. No trīspadsmit dievietēm septiņas ir iegulušās lielformāta audeklos, bet sešas mazākās ir dievietes vēl kā meitenes. Līga Ķempe izstādē atsaucas uz dižgariem, kuri savā daiļradē ir pievērsušies Venēras tēlam – Sandro Botičelli, Ticiāns, Lūkass Krānahs, Žans Ogists Dominiks Engrs, Francisko Goija un Pīters Pauls Rubenss.

Mākslinieces radītās Venēras ir gan ar visai pilnīgām ķermeņa aprisēm, gan arī pavisam miniatūrām un trauslām formām, sarūkot līdz elfu izmēram, bet vienlaicīgi reprezentējot savu skaistumu, valdzinājumu un dievietes raksturu. Pati gleznotāja uzskata, ka viņu kuplajās formās ir sievietes spēks un vitalitāte, bet viņu kailums ir dievišķs.”[1]

Izstāde “Venus” ir oda sievietes skaistumam, spēkam un apgarotībai. Un ņemot vērā, ka Venēra ir mīlestības dieviete, ekspozīcijā ir izvietota  arī četru darbu grupa ar “mīlestības augļiem” – mazu bērnu portretiem.

Līgas Ķempes izstāde atgādina par dažādo un brīnumaino sievietes dabu. Caur mīlestības un skaistuma dievietes  tēliem rotaļīgi parādot dažādas sievietes, atstājot vietu noslēpumam, kurš jāatmin izzinot simbolu valodu.

[1] http://aminori.lv/aminori-telpa/venus-ligas-kempes-gleznu-izstade/

Raksta un foto autore: Laima Šmiukše

Laima

Atbildēt

Mēs izmantojam sīkdatnes un citas izsekošanas tehnoloģijas, lai uzlabotu Jūsu pārlūkošanas pieredzi mūsu vietnē, parādītu Jums personalizētu saturu un mērķētas reklāmas, analizētu mūsu vietnes datplūsmu un saprastu, no kurienes nāk mūsu apmeklētāji.