Biruta Delle – sava ceļa gājēja, savrupniece un ražīgā dumpiniece. Par izstādi “Mans kalns. 2023.gads” galerijā “Daugava”

Kultūras un mākslas aktualitātes Feb 19, 2024 No Comments

2024. gads ir augsti novērtētās un izstāžu apmeklētāju iemīļotās mākslinieces Birutas Delles jubilejas gads. 17. janvārī māksliniecei apritēja 80. dzīves gads. Par godu šim nozīmīgajam notikumam šobrīd Rīgā ir divas izstādes: Latvijas Nacionālā mākslas muzejā ciklā “Paaudze” ir skatāma retrospektīva darbu izstāde “Gleznot katru dienu” un galerijā “Daugava” izstāde ar jaunākajiem darbiem “Mans kalns. 2023.gads”.

Gleznotāju Birutu Delli dēvē par sava ceļa gājēju, savrupnieci un ražīgo dumpinieci. Mākslas aprindās viņas darbi parādījās 1960. gados, laikā, kad daudzi tās paaudzes mākslinieki bija iecienījuši leģendāro kafejnīcu “Kaza”. Tā bija bohēmiska  kultūrvieta, kurā radošās dzīves pārstāvji apmainījās ar sava laikmeta alkām pēc dvēseles un izteiksmes brīvības. Arī Birutas Delles brīvajam garam šī bija iecienīta vieta. Mākslinieces darbos pastiprināta nozīme ir sižetam, saturam ar pārnestu nozīmi un zemtekstiem. Viņas māksla aptver divus virzienus: emocionālām noskaņām pilnas ainavas un daudzfigūru kompozīcijas ar iztēles pilniem vēstījumiem.

Galerijā “Daugava” līdz 24. februārim ir jaunāko darbu izstāde “Mans kalns. 2023. gads.”, kurā aplūkojami speciāli  jubilejas izstādei tapuši 12 jauni darbi, kurus caurvij motīvs ar kalnu.  Šie darbi ir koši, krāsām piesātināti un enerģijas pilni. Izstādē redzam, ka līgano koku zarojumu apvīto kompozīciju centrālais tēls ir cilvēks, kas atrodas “dellisko” koku

tīklojumā. ”Pārsvarā viens (tomēr ne vienmēr) tas  pārvietojas pa saules gaismas  un ēnu laukumiem, kas veido viņa dzīves telpu. Lai arī vārdos aprakstāmas, tomēr gleznotās ainas ir irreālu, trauksmainu izjūtu piestrāvotas, kas, šķiet, ir gaišas un cerību raisošas.”[1] Gleznotājas darbiem raksturīgas spēcīgas gaismēnu spēles, attēla deformācija un stieptās ēnas, kas piedod kompozīcijām noslēpumainas, fantastiskas un pat dramatiskas noskaņas.

Birutas Delles dzīve gandrīz bez atlikuma ir veltīta tikai gleznošanai, kā māksliniece pati saka, – mālēšanai. Viņas izpētes objekts ir cilvēka vieta šajā skaistajā un vienlīdz sarežģītajā pasaulē. Arī izstādē “Mans kalns. 2023. gads” zefīru rozā un zeltaini rūsganā krāsu paletē, ikviens ir aicināts izzināt mākslinieces iekļautos zemapziņas kodus un atklāt arī sevī kaut ko tuvu un suģestējošu.

[1] https://www.galerijadaugava.lv/lv/izstades

Raksta un foto autore: Laima Šmiukše

Laima

Atbildēt

Mēs izmantojam sīkdatnes un citas izsekošanas tehnoloģijas, lai uzlabotu Jūsu pārlūkošanas pieredzi mūsu vietnē, parādītu Jums personalizētu saturu un mērķētas reklāmas, analizētu mūsu vietnes datplūsmu un saprastu, no kurienes nāk mūsu apmeklētāji.