Maija Tabaka un Rietumberlīne

Kultūras un mākslas aktualitātes Jūl 20, 2017 No Comments

Līdz 20. augustam Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zālē ARSENĀLS (Vecrīgā, Torņa ielā 1) ikvienam interesantam iesakam apmeklēt izstādi “Maija Tabaka un Rietumberlīne”, kura ir veltīta gleznotājas Maijas Tabakas (1939) Rietumberlīnes posmam. No 1977. gada līdz 1978. gadam māksliniece, pateicoties ar Rietumvācijā dzīvojošā latvieša Valda Āboliņa iniciatīvu iegūtajai DAAD (Vācijas Akadēmiskā apmaiņas dienesta) stipendijai, pabija Rietumeiropas mākslas metropolē.

Maijai Tabakai šis Rietumberlīnes periods bija liels pavērsiens viņas dzīvē. Mākslinieci pieņēma radošajā dzīvē un uz Rietumberlīnes sabiedrību viņa atstāja iespaidu gan ar savu glezniecību, gan pašas ārkārtīgi izkopto efektīgo tēlu, kuru nereti ir salīdzinājuši ar “paradīzes putnu”. Šī iespēja uzturēties un smelties iedvesmu Rietumberlīnes mākslas sabiedrībā bija necerēta un unikāla iespēja māksliniekam no Padomju Savienības.

Gleznotājas Rietumberlīnes perioda darbi gan 70. gados, gan vēlāk ir piesaistījuši interesi ar ārējo izteiksmīgumu un kolorīta risinājumu, pārlaicīgo ideju izpildījumu, iztēles un tēloto notikumu intepretācijām. Maijas Tabakas glezniecība ir kā vīzijas par iedomāto dzīvi, kuras sirreāli ir iespējams nolasīt un atklāt viņas radītajos darbos.

Izstāde sniedz ieskatu Maijas Tabakas darbos, kuri tapuši 1970.–1980. gados kontekstā ar Rietumberlīnes mākslinieku tā laika darbiem, aplūkojot atsevišķu mākslinieku – Volfa Fostela (Wolf Vostell), Salome (Salomé, īstais vārds Wolfgang Ludwig Cihlarz), Dītera Mazūra (Dieter Masuhr), Rainera Fetinga (Rainer Fetting), kā arī citu starptautiski nozīmīgu autoru darbus.

Raksta un fotogrāfiju autore: Laima Šmiukše

Liga_Velina

Mēs izmantojam sīkdatnes un citas izsekošanas tehnoloģijas, lai uzlabotu Jūsu pārlūkošanas pieredzi mūsu vietnē, parādītu Jums personalizētu saturu un mērķētas reklāmas, analizētu mūsu vietnes datplūsmu un saprastu, no kurienes nāk mūsu apmeklētāji.