Nikolaja Rēriha glezniecība

Kultūras un mākslas aktualitātes Jan 06, 2017 No Comments

Stindzinošajā janvāra spelgonī, kad bargais sals ņem virsroku mūsu ģeogrāfiskajā izvietojumā, bet interese pēc mākslas nebūt nemazinās, iesaku aplūkot Nikolaja Rēriha darbus, kuri atrodas patstāvīgajā ekspozīcijā Mākslas muzejā “Rīgas Birža”.

Nikolajs Rērihs (1874–1947) ir plaši pazīstams mākslinieks visā pasaulē un viņa dzīves ceļā nozīme ir tādām valstīm kā Krievijai, ASV, Indijai un citām. Taču īpaša vieta mākslinieka biogrāfijā pieder arī Latvijai. Lai gan Nikolajs Rērihs piedzima Pēterburgā, Rērihu dzimta Latvijā ir dzīvojusi vairākus gadsimtus. No 1930. līdz 1940. gadam Latvijā darbojās Rēriha biedrība. Šajā laikā Nikolajs Rērihs jau bija ievērojams mākslinieks un regulāri sarakstījās ar saviem domubiedriem Latvijā, kurus vienoja gan draudzība, gan kopīgie mācību gadi Pēterburgas Mākslas akadēmijā.

Nikolajs Rērihs paralēli glezniecības studijām Ķeizariskajā Mākslas akadēmijā pie slavenā ainavista Arhipa Kuindži, ieguva diplomu Pēterburgas universitātes Juridiskajā fakultātē. Mākslinieks ir sadarbojies arī ar pasaulē ievērojamo režisoru Sergeju Djagiļevu – Rērihs zīmēja kostīmus un skatuves interjeru viņa veidotajām baleta izrādēm. Interese par Austrumu filozofiju mākslinieku urdījusi jau kopš bērnības. 1923. gadā piepildījās sens Rēriha sapnis – viņš kopā ar ģimeni devās uz Indiju, kur sākās gatavošanās viņa dzīves nozīmīgākajam ceļojumam – trīs gadus ilgajai ekspedīcijai pa Centrālāzijas nomaļākajiem nostūriem. Pēc šīs ekspedīcijas viņš kopā ar ģimeni apmetās Kulu ielejā Himalaju piekājē mazā kalnu ciematiņā. Himalajos mākslinieks nodzīvoja turpmākos 20 gadus līdz pat savai nāvei. Gleznas, kuras skatāmas Mākslas muzejā “Rīgas Birža”, atklāj visas labākās Indijas perioda gleznieciskās īpašības – tīras, piesātinātas krāsas, lakonisku, vispārinātu formu un izteiksmīgu kompozīciju. Viņa gleznotie kalni, bezgalīgās kalnu grēdas un pārpasaulīgais miers, kurš ietverts zilo un violeto nokrāsu dāsnumā, ir Nikolaja Rēriha mākslas kodols, kas tik uzskatāmi atklājas šajā ekspozīcijā.

Raksta un fotogrāfiju autore: Laima Šmiukše

Liga_Velina

Mēs izmantojam sīkdatnes un citas izsekošanas tehnoloģijas, lai uzlabotu Jūsu pārlūkošanas pieredzi mūsu vietnē, parādītu Jums personalizētu saturu un mērķētas reklāmas, analizētu mūsu vietnes datplūsmu un saprastu, no kurienes nāk mūsu apmeklētāji.