Felicita Pauļuka – Pasteļi un zīmējumi. Izstāde ciklā “Paaudze”.

Kultūras un mākslas aktualitātes Dec 19, 2016 No Comments

Latvijas Nacionālais mākslas muzejs ar jauno izstāžu ciklu “Paaudze” , kura programma realizēzies laika posmā no 2016.- 2020.gadam, vērš uzmanību uz Latvijas 20. gadsimta otrās puses mākslu. Kā pirmā šī cikla pārstāve ir Felicita Pauļuka (1925–2014). Viņas pasteļi un zīmējumi ir aplūkojami Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenajā ēkā 4. stāva izstāžu zālē līdz 2017. gada 5. martam. ‘

Felicita Pauļuka pieder pie meistarīgākajām portreta un akta gleznotājām latviešu mākslā. 1940.gadā viņa sāka studēt Latvijas Mākslas akadēmijas Ģedarta Eliasa stājglezniecības nodaļā, kuru pabeidza pēc kara izraisīta studiju pārraukuma. 1943.gadā apprecējās ar Jāni Pauļuku ar kuru kopā nodzīvoja aptuveni desmit gadus, taču uz visu mūžu kļuva par mūzu, modeli un skaistuma ideālu viņa gleznojumos. Felicita Pauļuka savu atpazīstaību sākotnēji iemantoja ar ogles tehnikā veidotajiem dažādu tautību un profesiju pārstāvju portretiem, īpaši izceļot katra indivīda raksturiezīmes. Kopš 60. gadiem māksliniece priekšroku deva pasteļglezniecībai. Tas arī bija laiks, kad savā radošajā daiļradē viņa pievērsās Latvijas kultūras cilvēku portretu sērijai. Darbu autore uzskatīja, ka modeļa dvēseles stāvoklis nosaka spilgtu vai atturīgu harmoniju izvēli. Arī caur aktu glezniecību, kas ieņēma būtisku lomu Felicitas Pauļukas mākslā, viņa centās paust ne tikai ārējo, bet arī dziļāko būtību, atklājot modeļa rakstura un noskaņas nianses.

Izstādē aplūkojams 31 Felicitas Pauļukas darbs – ogles zīmējumi, akti un portreti, kuri galvenokārt ir no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja kolekcijas.

Raksta un foto autore: Laima Šmiukše

Liga_Velina

Mēs izmantojam sīkdatnes un citas izsekošanas tehnoloģijas, lai uzlabotu Jūsu pārlūkošanas pieredzi mūsu vietnē, parādītu Jums personalizētu saturu un mērķētas reklāmas, analizētu mūsu vietnes datplūsmu un saprastu, no kurienes nāk mūsu apmeklētāji.